Jak otěhotnět?

Jak otěhotnět?
Jak otěhotnět?

   Ideální věk prvního těhotenství se z biologického hlediska udává mezi 20-25 rokem života ženy. V tomto věku je 25% pravděpodobnost otěhotnění, která s věkem rapidně klesá a po 40 roku ženy je jen 5%.

Při plánování rodičovství je potřeba věnovat pozornost reprodukčnímu zdraví, tedy schopnosti muže bezproblémově oplodnit ženu a schopnosti ženy bez lékařské pomoci otěhotnět, donosit a porodit zdravé dítě.

Faktory ovlivňující plodnost jsou kromě věku ženy a genetiky zejména stres, kouření a užívání drog. K poruchám plodnosti dochází i u obezity nebo naopak podvýživy ženy – velmi důležité je tedy správné stravování a obecně životní styl.

Jak rychle otěhotnět?

Při plánování těhotenství je základem správné načasování. „Za nejvhodnější dobu početí se považují dny mezi 10.-18. dnem menstruačního cyklu ženy, za předpokladu, že dojde k pohlavnímu styku alespoň jednou za tři dny, protože spermie dokáží v těle ženy přežít i 72 hodin, zatímco vajíčko je připravené k oplodnění pouze pár hodin..“ (Linhart, s. 10) Navíc studie prokázaly zvýšení kvality spermatu při pravidelném pohlavním styku. Plodné období u ženy trvá zhruba pět dní před ovulací, v den ovulace a den po ní, což je u žen s pravidelným menstruačním cyklem okolo 14. dne po poslední menstruaci.

Pro zachycení příznaků ovulace se dají využít ovulační nebo také LH testy, které stanoví přítomnost luteinizačního hormonu v moči, a tedy začátek ovulace. Pomoci může rovněž měření bazální teploty v ústech, pochvě nebo konečníku ráno po probuzení vždy přibližně ve stejnou dobu – v období kolem ovulace dochází ke zvýšení teploty z přibližných 36,5°C na teplotu převyšující 37°C, přetrvávající do doby těsně před následující menstruací. Bazální teplota však může být ovlivněna například nemocí, večerní konzumací alkoholu nebo špatným spánkem a není tudíž nejspolehlivější metodou. Ovulaci lze zjistit pomocí sledování hlenu děložního čípku. V době blížící se ovulace mohou ženy pociťovat zvýšenou chuť na sex nebo mírnou bolest na jedné straně podbřišku nebo mít pocit, že jsou pro muže přitažlivější. Za nejpřesnější způsob určení ovulace se však považuje sledování folikulu pomocí ultrazvuku.

Jak otěhotnět ve starším věku

            Pokud se ženy rozhodnou odložit mateřství na pozdější dobu, musí počítat s úbytkem plodnosti a tím způsobenými problémy s početím.

Je nutné si také uvědomit, že těhotenství ve vyšším věku doprovází mnohá rizika včetně postižení dítěte genetickou vadou. Nejčastějšími riziky ale bývají těhotenská hypertenze a těhotenský diabetes. Zároveň nastávají potíže i během porodu, který bývá zpravidla těžší a často předčasný. Porodní hmotnost novorozenců bývá zpravidla nižší, a častěji dochází k perinatální úmrtnosti. Zvyšuje se i riziko potratů například z důvodu výskytu mimoděložního těhotenství. Rizikem může dále být špatně uložená placenta nebo obrácená poloha plodu.

Základem pro otěhotnění ve starším věku je konzultovat svůj zdravotní stav s gynekologem a řídit se jeho doporučeními. Dále je potřeba nestresovat se a žít zdravě, mít pravidelný pohyb, spánek i sexuální styk, po kterém se doporučuje čtvrthodinové vyčkání se sprchováním, aby měly spermie čas dorazit tam, kam mají. Je také dobré nepoužívat lubrikační gel, který spermie zabíjí.

Pravděpodobnost otěhotnění se dá zvýšit užíváním vitaminů, zejména kyseliny listové nebo pomocí užívání bylin posilujících ženské pohlavní orgány – především čaje z kontryhele, ale i maliníku, jeřábu ptačího, kotvičníku, meduňky, či heřmánku. Z exotičtějších bylin můžete vyzkoušet brahmi, šatavari nebo guduči. Traduje se, že pomáhá konzumace pokrmů s česnekem, celerem, zázvorem a chilli nebo mateří kašičky. Z doplňků stravy mohou ženám dále pomoci například femibion, nosifol, či inofolic, které pomáhají otěhotnění, a dále duphaston, který podporuje udržení plodu.

Pomocníkem může být i metoda cvičení podle Mojžíšové, které je zaměřené na uvolnění pánevní oblasti a správné postavení pánve nebo hormonální jóga. Dalším tipem je vyhýbání se horkým koupelím. Harmonizaci hormonálních procesů pak napomůže homeopatie, akupunktura či masáže.

Pro zrychlení spermií se mužům doporučuje zhruba hodinu před pohlavním stykem vypít šálek kávy a dobré je i zvýšení příjmu vitamínů B12, C, selenu a zinku prodávaných například v doplňcích stravy např. Nosifol.  Neblahodárně na spermie působí těsné prádlo. K podpoře erekce pak slouží léky obsahující sildenafil nebo rostlinné preparáty z kotvičníku či maky.

V případech dlouhodobé nemožnosti otěhotnět je důležité, aby se oba partneři dostavili na konzultaci do odborného reprodukčního centra. Alternativní metodou oplodnění, využívaného při neplodnosti, je asistovaná reprodukce.

 

Článek byl zpracován za použití této literatury

[1] LINHART, Petr. Ženské reprodukční zdraví. In: KONEČNÁ, Hana. Reprodukční zdraví: Co dělat, aby člověk měl děti, když a až je bude chtít mít. České  Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2005. ISBN 8070407654.

[2] ROZTOČIL, Aleš a kol. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 9788024728322.

[3] VALÍČEK, Pavel, Ladislav KOKOŠKA a Kamila HOLUBOVÁ. Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Benešov: Start, 2001, 175 s. ISBN 80-862-3114-3.

 

Autor příspěvku: Jirka&Lucie

Ahoj, Jmenuji se Jirka a je mi 45 let, tento blog píšu společně s mojí ženou Lucií. Za poslední roky jsem si prošli celou řadou zdravotních problémů, včetně těch sexuálních o kterých se bojí spousta lidí otevřeně mluvit. Na tento web publikujeme svoje zkušenosti + odborné články napsané námi, ale i jinými zkušenými autory včetně kvalitních zdrojů. Doufáme, že vám tento web pomůže!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *