Kotvičník zemní a jeho účinky

 

Kotvičník zemní
Kotvičník zemní

Hledáte-li přírodní léčivo, které obsahuje množství tříslovin, bílkovin a vitaminu C a zároveň pozitivně ovlivňuje močopudnou soustavu, kardiovaskulární systém i sexuální potenci, řešením může být kotvičník zemní (Tribulus terrestris), který je zařazován mezi rostlinná afrodiziaka a bývá označován jako „zelená viagra“.

Rostlina má původ pravděpodobně v Číně a Japonsku, a pro své léčivé účinky je v dnešní době pěstována na mnoha místech země, včetně České republiky, kde dokonce roste planě. Jde o jednoletou poléhavou bylinu z čeledi kacibovitých. Rostlina má žluté pětičetné květy a jde velmi dobře pěstovat i množit.

Kotvičník v kořenech obsahuje saponin diosgenin, který ovlivňuje anabolické procesy v organismu a zpomaluje stárnutí. „Nať a listy mají v sušině asi 12,1 % bílkovin, 2,6 % tuku, 40,8 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek.“ (Valíček, s. 51) Dále obsahují steroidní saponiny, alkaloidy, třísloviny, flavonoidy, pryskyřici a vitamin C. V plodech pak najdeme alkaloidy pryskyřice, kyselinu linolovou a linolenovou či oleje (stearový, palmitový).

 

Jaké má kotvičník účinky?

Bylina má široké využití. Čínská medicína používala odvar ke zlepšení činnosti jater. Působí močopudně a pomáhá rozpouštět ledvinové a močové kameny. Dokáže stimulovat sekreci žaludečních šťáv i zlepšovat peristaltiku střev. Snižuje obsah cholesterolu v krvi tím, že pomáhá vylučování žluči.

Studie prokázaly pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Kotvičník totiž zabraňuje rozvoji aterosklerózy, zpomaluje srdeční činnost, dokáže prodloužit diastolu,  zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a dokonce snižuje krevní tlak. Má antikoagulační vlastnosti, zpomaluje srážení krve a snižuje antitrombinový index. Z výše uvedených důvodů se používá v léčbě aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, anginy pectoris a ischemické choroby srdeční.

Rostlina obsahuje fytosteroly, které plní funkci anabolických steroidů. Ty jsou zodpovědné za zlepšující účinky v oblasti vytrvalosti, schopnosti svalové regenerace a nárůstu síly. Rovněž napomáhá vyrovnávat optimální poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Proto je rostlina často zařazována jako alternativní způsob stravování v podobě extraktů či jiných doplňků stravy do jídelníčků sportovců.

Neméně podstatným účinkem je snížení hladiny sodíku v těle, dokáže ale i zabránit zadržování tekutin a podle výzkumů působí i jako analgetikum, proto se doporučuje užívat po nemoci.

Kotvičník zemní pomáhá při léčbě pohlavních i reprodukčních poruch. Obsažené saponiny mají vliv na zvyšování luteinizačního hormonu, který u mužů stimuluje spermatogenezi a u žen je důležitý pro normální vývoj folikulu. U mužů zlepšuje potenci zvýšením libida, a nárůstem hladiny testosteronu, což má za následek i pozitivní vliv na mužskou psychiku, zejména zlepšení nálady a sebedůvěry. Je efektivním prostředkem pro léčbu hypertrofie prostaty. U žen pak zvyšuje hladinu estradiolu a snižuje klimakterické příznaky. Účinky kotvičníku a ostatních rostlinných afrodiziak (yohimbé, maka či škornice) souvisí se zvýšením krevního tlaku, proto by pacienti s hypertenzí a kardiovaskulárními chorobami měli jejich užívání konzultovat s lékařem.

Jak kotvičník užívat?

Z kotvičníku se dá užívat nať, květy i plody. Farmaceutický průmysl připravuje léky ve formě extraktu a tablet, které by se měly podávat po jídle, neboť užívání na lačno by mohlo způsobit žaludeční potíže.

Vedlejší účinky nejsou známy, při dlouhodobém užívání však může dojít ke snížené tvorbě testosteronu. Kontraindikací je těhotenství a chudokrevnost, dále pro svůj obsah alkaloidů není vhodný pro děti do 18 let a kojící ženy. Interakce s jinými látkami a léčivy nebyly dosud objeveny.

Při sportovní zátěži se doporučená denní dávka pohybuje okolo 200-1000 mg v době tréninku.

Čaj z kotvičníku

            Z kotvičníku zemního se dají připravit různé odvary, nálevy, tinktura, bylinné kapky nebo čaj. Poslední jmenovaný se připravuje ze sušené natě nalámáním potřebného množství do konvice a zalitím vroucí vodou. Louhuje se 15 minut. Příprava odvaru je obdobná, jen se nať nechává 5-25 minut povařit. Účinky by se měly dostavit již po týdnu užívání. Čaj se dá rovněž využívat při zánětech v dutině ústní jako kloktadlo.

 

Použitá literatura

[1] DUDÁŠOVÁ, Martina. Sportovní doplňky. Brno, 2007. Bakalářská práce. Masarykova univerzita v Brně.

[2] VALÍČEK, Pavel, Ladislav KOKOŠKA a Kamila HOLUBOVÁ. Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Benešov: Start, 2001, 175 s. ISBN 80-862-3114-3.

[3] VONDRÁKOVÁ, Anna. Alternativní způsoby stravování u sportovců. Brno, 2018. Diplomová práce. Masarykova univerzita v Brně.

 

Autor příspěvku: Jirka&Lucie

Ahoj, Jmenuji se Jirka a je mi 45 let, tento blog píšu společně s mojí ženou Lucií. Za poslední roky jsem si prošli celou řadou zdravotních problémů, včetně těch sexuálních o kterých se bojí spousta lidí otevřeně mluvit. Na tento web publikujeme svoje zkušenosti + odborné články napsané námi, ale i jinými zkušenými autory včetně kvalitních zdrojů. Doufáme, že vám tento web pomůže!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *