Maca alias Maca Peruánská

Maca Peruánská
Maca Peruánská

Tato rostlina se někdy označuje jako peruánský ženšen či peruánská viagra. Z toho lze snadno usoudit na její účinky. Byla užívána již Inky a Aztéky a její název pochází ze slov znamenajících „rostlina přicházející z výšin, aby posílila“. Daří se jí opravdu i ve velmi nehostinných podmínkách a její léčebné účinky lze pozorovat na mnoha úrovních.

Odborně se maca označuje jako Lepidium meynii Walp nebo Lepidium peruvianum Chacon . Roste ve vysokohorských oblastech And, z čehož lze trochu odhadovat její vzhled. Maximum její síly se skrylo do kořenů, které jsou bezpečně uložené v zemi. Na povrchu půdy je zřejmá jen nízká růžice lístků (2).

Kořen se může odlišovat svým vzhledem dle konkrétního druhu rostliny. Tvarem připomíná řepu, může mít světlou či tmavou barvu. Světlejší odrůdy mají nasládlou chuť a lidé žijící v oblasti Peru a Bolívie je často zpracovávají jako džemy. Naopak tmavší kořeny jsou spíše nahořklé (5).

Konzumace kořenu macy našemu tělu dodá pořádnou dávku vitamínů (A, B1, B2, B6, C a E), minerálních látek a velkého množství aminokyselin, mastných kyselin, sacharidů, vlákniny, saponinů a sterolů. Kromě jiného obsahuje i aminokyseliny, které si naše tělo není schopno vytvořit a musí je přijímat ze stravy. Jsou zde obsažené fytosteroly, které preventivně působí proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění – zejména snižují hladinu cholesterolu v krvi (1, 5).

Maca prášek a jeho využití

            V oblastech And je kořen macy zpracováván na více způsobů – může se vařit, péct, připravují se z něj džemy, dezerty, ale i alkoholický nápoj. U nás se obvykle nedostaneme ke kořenu v jeho čerstvé podobě, ale není problém zakoupit jej v usušené formě jako prášek. Na trhu jsou k dostání i vyrobené kapsle obsahující macu.

Kořen rostliny podpoří zdraví na úrovni fyzické i psychické. Je vynikajícím pomocníkem ve chvílích, kdy potřebujete povzbudit, dodat energii a zvládnout zvýšené nároky. Maca bývá řazena do tzv. adaptogenů, pomáhá tedy lépe zvládnout potřeby našeho těla při vypjatých situacích (3).

Maca zvyšuje libido a u mužů i žen podporuje jejich plodnost. Harmonizuje též průběh menstruačního cyklu, snižuje projevy premenstruačního syndromu, u mužů pomáhá řešit potíže s erekcí. Peruánci jí v tomto ohledu připisují až magické účinky. Prášek využijí ženy i v období menopauzy, kdy dokáže zmírnit různé nepříjemné příznaky. Osvědčuje se pacientům, kteří prodělávají léčbu rakoviny. Posiluje tělo, zvyšuje jeho odolnost a léčba je pak obvykle lépe snášena. Po skončení chemoterapie se při užívání macy dostává tělo rychleji do rovnováhy (4, 5).

Jedná se o účinný antioxidant, tělu pomůže zbavit se škodlivých volných radikálů. Preventivně působí proti vzniku osteoporózy. Při její konzumaci dochází ke zvýšení chuti k jídlu, doporučuje se tedy v době, kdy se tělo zotavuje po nemoci nebo má člověk potíže s příjmem potravy. Zlepšuje spánek, zvyšuje schopnost koncentrace (4, 5).

Maca bývá doporučována starším lidem, pro něž je vhodným posilujícím prostředkem. Pomáhá s udržením dobrého zdraví kostí, svalů, ale i zraku a sluchu. Velkou roli hraje podpora psychiky a schopnosti pružného myšlení. Macu by ze svého jídelníčku měly vynechat pouze těhotné nebo kojící ženy a malé děti (do tří let věku).

Při konzumaci prášku vás může překvapit jeho nasládlá chuť a výrazné aroma. Obvykle se doporučuje užívat jednu čajovou lžičku denně. Pokud by vám zprvu činila tato dávka problémy, můžete začít s nižší a postupně ji navyšovat. Prášek můžete rozmíchat ve sklenici vody, džusu nebo mléka. Využijete jej ale i jinak – můžete jej přidat do jogurtu, kaše, smoothie nebo salátu.

 

Článek byl zpracován za pomocí těchto zdrojů:

  1. Fytosteroly v naší výživě. Chem Point [online]. 2012 [cit. 26. 9. 2018]. Dostupné z: http://www.chempoint.cz/fytosteroly-v-nasi-vyzive
  2. LI, Genyi, AMMERMANN, Uwe, QUIRÓS, Carlos, F. Glucosinolate contents in maca (Lepidium peruvianum Chacón) seeds, sprouts, mature plants and several derived commercial products. Economic Botany [online]. 2001,55 (2), 255 – 262 [cit. 26. 9. 2018]. ISSN 1874-9364. Dostupné z: https://link.springer.com/article/10.1007/BF02864563
  3. LOPÉZ-FANDO, A., GÓMEZ-SERRANILLOS, M. P., IGLESIAS, I. Lepidium peruvianum chacon restores homeostasis impaired by restraint stress. Phytotherapy Research [online]. 2004, 18 (6), 471 – 474 [cit. 26. 9. 2018]. ISSN 1099-1573. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.1455
  4. Institut tradiční peruánské medicíny [online]. 2018 [cit. 26. 9. 2018]. Dostupné z: http://www.zdravizperu.cz/maka–maca
  5. Maca peruánská (Lepidium meyenii). Herbal Store [online]. 2017 [cit. 26. 9. 2018]. Dostupné z: https://www.herbal-store.cz/clanek/53/maca-peruanska-lepidium-meyenii/

 

 

 

 

 

 

Autor příspěvku: Jirka&Lucie

Ahoj, Jmenuji se Jirka a je mi 45 let, tento blog píšu společně s mojí ženou Lucií. Za poslední roky jsem si prošli celou řadou zdravotních problémů, včetně těch sexuálních o kterých se bojí spousta lidí otevřeně mluvit. Na tento web publikujeme svoje zkušenosti + odborné články napsané námi, ale i jinými zkušenými autory včetně kvalitních zdrojů. Doufáme, že vám tento web pomůže!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *