Nosifol

Nosifol
Nosifol

Plánujete rodičovství a přejete si rychle otěhotnět? Pro předcházení potíží s otěhotněním, udržení těhotenství a pro správný vývoj plodu je potřeba ještě před otěhotněním do organismu doplnit důležité látky. Ty jsou sice běžně přítomné v potravinách, velká část z nich je ale zničena nesprávnou úpravou a skladováním. Některé prospěšné látky se z potravy špatně vstřebávají. Možností, jak do těla standardizované množství účinných látek dostat, je například užívání doplňků stravy. Jedním z nich, který můžete vyzkoušet, neboť je dostupný bez lékařského předpisu, je nehormonální přípravek nosifol, určený nejen pro ženy, ale i pro muže.

 

 

 

Složení NosiFol

       Přípravek obsahuje unikátní kombinaci vitamínů B6, B12 (kobalamin), C, D3 a E, dále kyselinu listovou (též folát nebo vitamín B9), selen, zinek, D-chiro-inositol a myo-inositol.

Nosifol je dostupný ve formě prášku, který se rozpouští ve sklenici vody a podává se před jídlem. Doporučená dávka je 1-2 sáčky denně minimálně po dobu 3 měsíců. Užívání lze zahájit v případě mužů i žen v kterýkoli den a ženám je doporučováno v užívání pokračovat i v průběhu těhotenství, minimálně v prvním trimestru.

Podle příbalového letáku jsou jedinou kontraindikací léku alergie na jakoukoliv složku výrobku. Nežádoucími vedlejšími účinky může být nevolnost, bolest břicha nebo hlavy, únava, či závrať.

Účinky NosiFol

NosiFol nabízí možnost léčby infertility a jeho účinky rovněž přispívají ke správnému metabolismu homocysteinu, neboť nedostatek vitamínů skupiny B může vést k jeho zvýšené hladině v krvi.

Jedna z látek, který NosiFol obsahuje, inositol, obnovuje spontánní ovariální aktivitu a fertilitu ženy a redukuje symptomy syndromu polycystických ovárií (PCOS). Tento doplněk stravy je rovněž předepisován jako prevence těhotenského diabetu, neboť reguluje hladinu krevního cukru a hemoglobinu.

Význam kyseliny listové spočívá v normálním růstu a vývoji plodu, zejména v prvních týdnech těhotenství, proto se doporučuje užívat ve vyšším množství před samotným otěhotněním. Podporuje totiž růst zárodečných tkání v těhotenství a podílí se na schopnosti buněk syntetizovat DNA a tím k dělení buněk jednak organismu, ale i případného embrya. Dále napomáhá diferenciaci tkání, zejména nervové soustavy. Nedostatek kyseliny listové může kromě deprese způsobovat neplodnost a odtržení placeny a tím i zvýšené riziko potratu. Nedostatek vitamínu B9 u těhotných je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu. Jeho užívání tedy významně napomáhá předejít vrozeným vadám nervového systému, doporučená dávka pro těhotné ženy je 400-600 μg. Předávkovat se kyselinou listovou nedá, neboť se snadno vylučuje močí. Folát se přirozeně vyskytuje v droždí, čínském zelí, ale i například v řepě, slunečnicových semíncích, chřestu, špenátu, či vlašských ořechách. Problémem je však pouze 50% vstřebatelnost kyseliny listové přijímané v potravinách, přičemž se navíc při vaření až 95% zničí. Proto odborníci radí užívání tohoto vitamínu v podobě doplňků stravy, kdy je vstřebatelnost folátu 100%.

„Myo-inositol s kyselinou listovou je jednoduchá a bezpečná léčba schopná obnovit ovariální aktivitu a následně fertilitu u většiny pacientek s PCOS. Tato terapie nezpůsobila mnohočetné těhotenství.“ (Minárik, s. 21) Podle studií navíc při konzumaci kombinace inositolu s kyselinou listovou významně vyšší počet pacientek (70%) dosáhl fyziologický ovariální rytmus ve srovnání s užíváním samotné kyseliny listové (13%). Stejně tak byl signifikantně zvýšen počet oocytů získaných ovariální stimulací pacientek s PCOS.

Vitamín B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity zejména u žen s krátkou částí menstruačního cyklu mezi ovulací a menstruací, a normálnímu metabolismu bílkovin. Vitamín zvyšuje pravděpodobnost početí a snižuje riziko potratu i předčasného porodu.

Vitamín B12 pak dopomáhá ke správné funkci krvetvorby a nervového systému a je dále důležitý pro buněčný růst a replikaci. U těhotných žen s nedostatkem vitamínu B12 se zvyšuje riziko spontánního potratu a tyto ženy vystavují plod riziku vrozených vad, zejména poruchám vývoje nervového systému.

Vitamín C a E a selen jsou významnými antioxidanty a přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Selen navíc podporuje normální tvorbu spermií u mužů. Vitamín D3 se podílí na procesu dělení buněk.

Zinek přispívá k plodnosti mužů i žen. U mužů navíc podporuje udržení normální hladiny testosteronu v krvi.

Kombinace vitamínů B6, B9 a B12 má mimořádný význam i pro mužskou fertilitu – nedostatek těchto vitamínů má negativní vliv na spermatogenezi, proto je NosiFol doporučován i mužům.

 

Použitá literatura

[1] HLÚBIK, Pavol a Libuše OPLTOVÁ. Vitaminy. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0373-4.

[2] LAVRÍKOVÁ, Petra, Josef FONTANA a Jan TRNKA. Vitaminy a výživa. Funkce buněk a lidského těla [online]. Praha: Anton Kulakov, 2018 [cit. 2018-09-30]. Dostupné z: http://fblt.cz/skripta/ix-travici-soustava/7-vitaminy-a-vyziva/

[3] MINÁRIK, Juraj. Novinky v managementu neplodnosti v běžné gynekologické praxi. Význam inositolu. New EU Magazine of Medicine. 2012, 7(1-2), 15-25.

[4] NosiFol [online]. Praha: AXONIA, 2018 [cit. 2018-09-28]. Dostupné z: http://www.nosifol.cz/

[5] VOET, Donald a Judith G VOET. Biochemie. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN 80-856-0544-9.

Autor příspěvku: Jirka&Lucie

Ahoj, Jmenuji se Jirka a je mi 45 let, tento blog píšu společně s mojí ženou Lucií. Za poslední roky jsem si prošli celou řadou zdravotních problémů, včetně těch sexuálních o kterých se bojí spousta lidí otevřeně mluvit. Na tento web publikujeme svoje zkušenosti + odborné články napsané námi, ale i jinými zkušenými autory včetně kvalitních zdrojů. Doufáme, že vám tento web pomůže!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *