Léčivé účinky ženšenu

Léčivé účinky ženšenu
Léčivé účinky ženšenu

Potřebujete se zbavit únavy a stresu, či zmírnit projevy stárnutí? Řešením vašich problémů může být rostlina z čeledi aralkovitých (Araliaceae) se stimulačními a tonizujícími účinky, zvaná „kořen života“, „všehoj ženšenový“ nebo jen „ženšen“.

Jde o tisíce let starou rostlinu pocházející z východní Asie a pro své účinky využívanou již stovky let v čínské medicíně. Do Evropy se tato výjimečná rostlina dostala až v polovině 17. století a stala se jednou z nejznámějších exotických léčivých bylin s prokazatelným pozitivním vlivem na centrální nervovou soustavu, oběhový systém i imunitu.

Kdy ženšen užívat?

Užívání ženšenu je vhodné prakticky kdykoli. Jde totiž o téměř univerzální preventivní i posilující lék. Látky obsažené v kořenu ženšenu pravého, zejména ginsenosidy, „Mají schopnost zvyšovat nespecifickou odolnost organismu vůči širokému spektru nepříznivých faktorů a přispívají k harmonizaci fyzické a psychické činnosti.“ (Valíček, s. 23) Doporučují se tedy užívat k překonání únavy a podporují zmírnění stresu.

To ale nejsou veškeré účinky ženšenu. Výčet pozitivních vlastností výtažků z rostliny je mnohem delší. Protože dokáže regulovat hladinu krevního tlaku, cukru a dokonce i počtu bílých a červených krvinek, je přírodní léčbou při anemii a dokáže stimulovat imunitní systém. Proto je využíván při celkové slabosti organismu při rekonvalescenci po nemoci nebo po chirurgickém zákroku. Je jednou z látek používaných jako prevence zhoubných nádorů.

Další neméně hodnotnou léčebnou vlastností ženšenu je podněcování vylučování tekutin, urychlování střevní peristaltiky i napomáhání předcházení vzniku a léčbě žaludečních vředů. Je tedy vhodné užívat jej při zhoršeném trávení, zvracení i průjmech. Podle amerických studií snižuje užívání ženšenu před jídlem glykemii, a proto může být využíván při terapii u diabetiků nebo jako prevence vzniku tohoto onemocnění.

Ženšen zvyšuje tělesnou výkonnost a vyrovnává hormonální aktivitu. Bylo prokázáno, že pomáhá řešit impotenci zvýšením počtu spermií u mužů a zvyšuje i libido. Využívá se rovněž jako afrodiziakum.

Bylina je předepisována při poruše nebo krátkodobé ztrátě paměti a po mrtvici, neboť zlepšuje činnost mozku a podporuje učení a koncentraci. Testy ukázaly zlepšení motorické funkce i lepší sluchovou reakční dobu.

Navíc bylo zjištěno, že kořen ženšenu je bohatý na všechny typy výživových látek od sacharidů, proteinů a lipidů přes vitamíny a minerální látky (draslík, fosfor, vápník, sodík, železo, síra a další). Mezi další farmakologicky významné složky nalezené v ženšenu jsou antioxidanty a více než 70 druhů saponinů (ginsenosidů).

Proč pít čaj ze ženšenu?

Pro své mimořádné vlastnosti je přípravků ze ženšenu na trhu hned několik. Vyrábějí se jako doplňky stravy ve formě sirupů, čajů, tablet, či extraktů. Kosmetický průmysl nezůstává pozadu, a proto můžeme v regálech obchodů najít množství krémů, zubních past, šamponů a nejrůznějších mastí, které obsahují výtažky z této magické byliny. Ženšen se může rovněž žvýkat – jeho chuť je nejdříve nasládlá, poté mírně hořká. Existují i ženšenové kuličky používané při tzv. „Su-Jok“ akupunktuře. Velmi často jsou ženšenové preparáty kombinovány s jinými léčivými rostlinami. Při jejich výběru je však potřeba zaměřit se na obsah ginsenosidů, které jsou zodpovědné za blahodárné účinky byliny.

V současnosti jsou nejvíce známy a prodávány dva druhy ženšenu: ženšen pravý (Panax Ginseng) a ženšen pětilistý (severoamerický) (Panax Quinquefolius). Kromě vzhledu listů rostliny a místa přirozeného výskytu je největší rozdíl v obsahu účinných látek – ženšen pravý jich obsahuje třikrát více než ženšen pětilistý, jejich složení je však obdobné, ačkoli ženšen pětilistý nemá léčivý kořen, ale jen listy.

Pokud se rozhodnete pro pití čaje ze ženšenu nebo přidání pár lístků do salátu, výhodou je snadná a rychlá příprava a může se užívat dlouhodobě. Čaj lze pít až třikrát denně, nejlepší je však podle odborníků ráno nalačno. Hodí se na všechny výše uvedené problémy.

Při užívání ženšenu je potřeba brát v úvahu, že jde rovněž spolu například s rulíkem či lysohlávkou kopinatou o jeden z přírodních halucinogenů s psychotropními účinky, tedy látek, které mohou způsobovat po určitou dobu intoxikaci ve formě halucinací, neklidu, závratí a vidin. „Vyšší dávky mají různé vedlejší účinky, jako bolesti hlavy, průjmy, zvýšení krevního tlaku, nevolnost.“ (Heřt, s. 51) Závažnější nežádoucí účinky při předávkování ženšenem sice nebyly jednoznačně prokázány, je však potřeba dodržovat doporučené denní dávkování a vyhnout se kombinaci s mléčnými výrobky či silnou kávou nebo čajem. Užívání ženšenu se rovněž nedoporučuje u pacientů s vyšším krevním tlakem a v těhotenství nebo při kojení. Nehodí se ani pro děti. Při kardiovaskulárních onemocněních, diabetu i jiných závažných onemocněních konzultujte užívání ženšenu v jakékoli podobě s lékařem.

 

 

Použitá literatura

[1] EYBL, Vladislav. Vybrané kapitoly z obecné farmakologie. 2. vyd. Praha: Karolinum, 2010. ISBN 978-80-246-1827-2.

[2] FULDER, Stephen. O ženšenu: [původ ženšenu, jeho využití a dávkování]. Praha: PRAGMA, c2002. Otázky a odpovědi (Pragma). ISBN 80-720-5895-9.

[3] HEŘT, Jiří. Alternativní medicína a léčitelství: Kritický pohled. Chomutov, 2010, 265 s.

[4] HIRT, Miroslav. Toxikologie a jiné laboratorní metody ve forenzní praxi. Brno: Masarykova univerzita, 2011. ISBN 978-802-1054-776.

[5] VALÍČEK, Pavel, Ladislav KOKOŠKA a Kamila HOLUBOVÁ. Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Benešov: Start, 2001, 175 s. ISBN 80-862-3114-3.

[6] WHO Monographs on Selected Medicinal Plants – Volume 1, 1999, 295 pages.

Autor příspěvku: Jirka&Lucie

Ahoj, Jmenuji se Jirka a je mi 45 let, tento blog píšu společně s mojí ženou Lucií. Za poslední roky jsem si prošli celou řadou zdravotních problémů, včetně těch sexuálních o kterých se bojí spousta lidí otevřeně mluvit. Na tento web publikujeme svoje zkušenosti + odborné články napsané námi, ale i jinými zkušenými autory včetně kvalitních zdrojů. Doufáme, že vám tento web pomůže!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *